Odkrywaj razem z nami sekretną historię sushi: fascynująca podróż od japońskich korzeni
- Sushi Japońskie Korzenie Kuchni
- Początki Sushi w Japonii
- Wędrówka Sushi Historia Smaku
- Ewolucja Sushi Od Początku
- Historia Sushi Za Okiem Kulinariów
Zapraszamy do podróży przez wieki i oceany, śladami sushi – od dawnych Japończyków po światowe stolice smaku.
Sushi Japońskie Korzenie Kuchni
Początki sushi nie są tak jasne, jak mogłoby się wydawać. Mimo że obecnie sushi kojarzone jest niemalże wyłącznie z Japonią, jego korzenie można odnaleźć na obszarach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie ludność przechowywała surową rybę w solonym fermencie ryżu. Ta metoda konserwacji pozwoliła na długotrwałe i bezpieczne przechowywanie ryby w czasach, kiedy lodówki jeszcze nie istniały. Z pozostałościami tego procesu – zakwaszonym ryżem – niewiele było później robione.
Z czasem technika ta dotarła do Japonii, gdzie stała się integralną częścią tamtejszej kuchni. W okolicach VIII wieku n. e. , podczas trwania epoki Nara, zaczęto spożywać zakwaszony ryż razem z fermentującymi owocami morza – uznano to za smakowite danie i od tej pory uwagę skupiono już nie tylko na konserwowaniu ryby poprzez fermentację ale również na samym smaku i prezentacji dania. Nieco irytujące dla współczesnych miłośników sushi może być to, jak ewoluował status tego dania – przez wieki było postrzegane jako posiłek „na szybko”, podawany przy uliczkach czy targowiskach.
Początki Sushi w Japonii
Sushi to nieodłączny element kultury Japońskiej, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jego historia jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Początek historii sushi datuje się na IV wiek p. n. e. , w okresie Yayoi, kiedy ryż zaczynał być uprawiany w Japonii. Sushi pierwotnie powstało jako sposób na konserwowanie świeżej ryby poprzez fermentację w żniwnym ryżu. Właśnie ta technika przetrwalnikowa była pierwotnym celem przygotowania sushi.
W kolejnym etapie ewolucji, około VIII wieku naszej ery, sushi uległo pewnej transformacji za sprawą buddyzmu. Zgodnie z naukami tej religii spożywanie mięsa było zakazane, co skierowało uwagę populacji na ryby i inne owoce morza jako główne źródła białka. W efekcie narodziły się nowe formy sushi – Narezushi to jedna z nich, która była zwyczajem jedzenia każdego kawałka sfermentowanej ryby razem ze starym ryżem. To było rzeczywiste początki nagrywanego sushi jakie znamy dzisiaj.
Wędrówka Sushi Historia Smaku
Historia sushi ma swoje korzenie w starożytnym Japonii, gdzie zrodziło się jako sposób na konserwację ryb. Tradycyjna metoda polegała na fermentowaniu ryby w warstwach ryżu. Z czasem, około 8 wieku naszej ery, japońscy kucharze odkryli, że zawarte w ryżu naturalne soki fermentujące przedłużają świeżość ryb i dodają im szczyptę kwasowego aromatu.
Z upływem lat, proces przygotowywania sushi uległ ewolucji. W XIII wieku zmieniono technikę do formowania ręcznie wałków ryżowych zawierających kawałek surowej ryby lub owoców morza i zawijanych nori – suszoną płatkościercią japońską. Od tego momentu Sushi stało się elementem codziennej diety Japończyków i rozszerzyło swój zasięg poza granicami kraju.
Fascynująca podróż sushi kontynuuje się aż do naszych czasów. Wykorzystuje zarówno tradycyjne składniki jak i nowatorskie kombinacje smakowe inspirowane różnymi kuchniami świata. Popularność tej potrawy nadal rośnie, co widoczne jest w liczbie restauracji sushi dostępnych na całym globie – od tokijskich ulicznych budek do ekskluzywnych lokali w Nowym Jorku.
Ewolucja Sushi Od Początku
Historia sushi może być śledzona aż do 8. wieku naszej ery na terenach dzisiejszego Japonii, chociaż jej pierwotne formy ukształtowały się wcześniej w południowo-wschodniej Azji. Związane z koniecznością przechowywania ryb, sushi początkowo miało za zadanie zachować świeżość tej delikatesowej potrawy między sezonami łowienia. Ryby przekładano fermentowanym ryżem, który powodował naturalną fermentację i umożliwił długotrwałe przechowywanie potrawy bez narażenia jej na zepsucie.
Sushi ewoluowała przez wieki, przyjmując różne formy i smaki zależnie od regionu i dostępnych składników. We wczesnym okresie Heian (794-1185), sushi stała się bardziej elegancka, gdy ryba była płasko prezentowana na kawałkach octowego ryżu – technika ta ostatecznie przeszła w formę narezeki czyli surowe składniki krojone na plastry i podawane na talerzu. W erze Edo (1603-1868) rozkwitło „szybkie sushi”, które było serwowane jako szybka przekąska dla pracowników wyrywających zapracowane mieszkańcy miasta z codziennego biegu – tutaj narodziło się nigiri-sushi – kawałek surowej ryby nałożony na porcję ryżu. W ciągu następnych wieków, sushi stała się coraz bardziej artystyczna i zróżnicowana, a jej popularność rozprzestrzeniła się na cały świat.
Historia Sushi Za Okiem Kulinariów
Zarysowując historię sushi, trzeba zacząć od pierwotnej formy tego niezwykłego posiłku – narezushi. Narezushi urodziło się na obszarach Azji Południowo-Wschodniej jako metoda konserwacji ryb w fermentowanej kompozycji ryżu i soli. Ten proces pozwalał uzyskać pokarm gotowy do spożycia nawet po miesiącach przechowywania. W starożejtnnej Japonii, około VIII wieku naszej ery, ta technika stała się popularna dzięki swojej efektywności i smakowi.
Szybko jedzenie to przekształciło się i ewoluowało za sprawą kulinarnych odkrywców Edo (obecnie Tokio). Dokonano tu szczególnie istotnej zmiany: uznano, że lepiej smakuje on, jeśli rybę poda się świeżą a nie fermentowaną. Pierwszym typem takiego dania był haya-zushi – pierwsza forma posiłku zbliżonego do tego jakie znamy dzisiaj. Na początku XVII wieku znamienne było również powstanie nigiri-zushi przez sprzedawcę ulicznego Yohei Hanaya..
W wyniku rozwoju technologii chłodzenia w XIX wieku sushi stało się bardziej dostępne dla szerszych mas społecznych. Zasada serwowania surowej ryby na kwaszonym ryżu przetrwała do dzisiaj, jest tożsama z koncepcją sushi, jaką znamy. Sushi okazało się być danie uniwersalne, które możliwe jest do przygotowania i cieszenia się nim na całym świecie.